Domov | O projektu | Novice | Libanonski modri kit

 Libanonski modri kit

 

Na januarski mednarodni konferenci Let's do it world 2012 so bile predstavljene številne praktične rešitve, ki bodo v prihodnje pripomogle k manj obremenjenemu okolju. Eno od najbolj inovativnih so predstavili člani libanonske Greenocratic Organization. Modri kit je ime plovila na avtomatski pogon, ustvarjenega, da bi zajel in iz morja odstranil številne prosto plavajoče odpadke.


Jacques Cousteau, navdihovalec


Zasnoval ga je Antoine el Hajj, lastnik podjetja Phoenix Boats International, ki se od nekdaj navdušuje nad življenjem med valovi. »Spominjam se, da me je že kot otroka popolnoma prevzel Jacques Cousteau in iz tedna v teden sem komaj čakal na nove dogodivščine iz serije The Undersea World, ki so jo takrat predvajali na televiziji.«


 

Modri kit

 

Rastoči katamaran


Dolžini modrega kita sta dve: 3,5 ali 8 metrov. Gre za preprost katamaran, ki ima na sprednjem delu med obema trupoma vdolbino z mrežo. Njen položaj zagotavlja optimalen pregled nad plavajočimi odpadki in njihov takojšnji zajem. V vdolbini se nahajata rezervoar z gorivom in naprava, ki nadzoruje spreminjajočo se velikost plovila. Njegova posebnost je namreč v tem, da bo lahko odprl svoja »usta« in razširil osrednji del. Tako bo povečal svojo prostornino na dvakratno, trikratno ali celo štirikratno kapaciteto. »Modri kit se lahko loti plavajoče nafte, smeti, organskih ali plastičnih odpadkov, infestacije živih organizmov, alg in drugega čezmernega onesnaženja«, ga opiše el Hajj.

 

Julij v Bejrutu


Kako se je zgodba pravzaprav začela? Zamisel sega v lansko poletje, ko se je Antoine sprehajal po bejrutski promenadi in se zazrl v onesnaženo morje. Takrat se je v njem nekaj zganilo in ob povratku v pisarno se je lotil raziskovanja.
Za izdelavo prototipa je potreboval komaj dva meseca. »Sam sem določil osnovne dimenzije in izdelal načrt za inovativni mobilizacijski sistem, celotna konstrukcija, kakršno smo predstavili javnosti, pa je rezultat pomoči mojih dveh sodelavcev. Eden je poskrbel za plovce, drugi za barvanje zunanjščine. Moram pa dodati, da ob predstavitvi na LDIW konferenci nisem pričakoval tako burnega zanimanja zanj, čeprav so se prav tam pojavili prvi potencialni kupci: iz Gane, Velike Britanije in z Nizozemske. Nobeden od teh poslov sicer še ni sklenjen, me pa veseli, da so prvi premiki že na površju. Tudi sedaj, ko smo v fazi iskanja investitorjev za naš osrednji cilj, sem vsakič znova presenečen, ko vidim navdušene reakcije svojih sogovornikov. Nisem imel občutka, da je moja iznajdba tako genialna, toda kot kaže, je veliko boljša, kot sem si sprva mislil.«

 

Prihodnost je na strani modrih ...


Antoine se je projekta lotil z veliko ambicijo. »Z modrim kitom bi radi obvladali največji ekosistem na zemeljski obli, to je severnopacifiški krog.« Tam se namreč nahaja največje smetišče, težko več kot 40 milijon ton plastičnih odpadkov. Pacifiško juho, kot so ga poimenovali, je sicer prvi odkril kapitan Charles Moore iz fundacije Algalita Marine Research.

 

... in pogumnih


Čeprav je v izdelavo prototipa investiral sam, bo Antoine el Hajj za izpeljavo akcije v Tihem oceanu potreboval donatorje. Ker gre za zgodovinski premik, ob katerem je tudi sam postal bolj ozaveščen in se obenem naučil, da so v življenju potrebna tveganja, za konec dodaja: »Prepričan sem, da je na tem svetu mnogo ljudi, ki imajo odlične ideje, pa se tega sploh ne zavedajo. Vsi bi morali poskusiti, kot sem poskusil jaz. Pogumno naj jih predstavijo javnosti in morda se iz njih rodi še kak projekt, ki bo podobno koristen kot modri kit. Vsi o nečem sanjamo, bistveno pa je, da si pri tem dopustimo zmoto, vedoč, da smo vsaj poskusili. Če si ne drzneš niti tega, nikoli ne izveš, kako velike so bile tvoje sanje v resnici.«

 

Kaja Kokot Žanič